Віконний отвір складається з вікна, а також стін, що його оточують. Нижня полиця, на якій розташовується вікно, називається підвіконням, а ось бічні і верхня частини отвору — це укоси. Їхнє оздоблення часто є одним з останніх етапів встановлення нового вікна. Дизайн і обраний матеріал для покриття бічних стін важливі нітрохи не менше, ніж вибір правильного віконного профілю, і до цього завдання потрібно підходити відповідально. Сьогодні ми розберемо особливості роботи з укосами і розглянемо деякі цінні поради від фахівців компанії «Gazda» —одного з лідерів ринку ПВХ-конструкцій в Україні.
Зміст:
Що таке відкоси?
Укіс — це частина віконного отвору між стіною і рамою. Укоси захищають монтажні шви від потрапляння вологи і руйнування, перешкоджають утворенню конденсату, забезпечують герметичність, тепло- і шумоізоляцію. За допомогою відкосів можна підкреслити інтер’єр кімнати. Вони служать для декоративного оформлення отвору, а також покращують тепло- і звукоізоляцію. Через ці поверхні, безпосередньо з’єднані з вулицею, часто може виходити багато тепла, навіть якщо у вас стоїть якісний профіль з теплоізоляцією. Ці панелі використовуються, щоб уникнути цього і попутно надати вашому віконному прорізу завершеного й естетичного вигляду.
Ось їхні основні призначення:
- Термоізоляція — правильно підібрана внутрішня обробка не дасть теплу йти через оголені стіни і підніме середню температуру в приміщенні в холодну пору року на 1-2 °C, що може бути дуже корисним, особливо в сучасних реаліях.
- Захист від конденсату — через різницю температур зовні і всередині, на поверхнях віконного отвору може утворюватися конденсат. Потьоки води можуть зіпсувати поверхні або навіть призвести до утворення цвілі. Укоси дадуть змогу уникнути цього неприємного результату, вирівнюючи температуру, а також ізолюючи поверхні одна від одної.
- Естетична функція — крім захисних функцій, укоси також служать і наданню красивого вигляду отвору. Вони можуть бути оформлені під стиль металопластикового профілю, або під навколишні стіни.
Фахівці компанії «Газда» настійно рекомендують не нехтувати встановленням укосів у віконному отворі, оскільки вони вирішують спектр проблем і незручностей, з якими вам інакше доведеться стикатися на регулярній основі.
Різновиди укосів та їхнє призначення
Існує широкий спектр матеріалів, з яких виготовляють укоси, а також варіантів їхньої конструкції, що впливають на їхні властивості. Серед найпоширеніших можна виділити:
Гіпсокартонні — легко монтуються, можуть встановлюватися в тандемі з широким спектром утеплювачів, можна фарбувати або клеїти на них шпалери. З мінусів — нестійкі до вологи і доволі крихкі загалом.
ПВХ-панелі — висока стійкість до всіх видів впливу. Добре тримають тепло і вологу, міцні, не вибагливі у догляді, довговічні і часто надаються з гарантією від виробників. При цьому варто зазначити, що такий варіант може бути дорожчим за аналоги, а також простий у дизайні і може не підійти до вишуканих інтер’єрів.
Штукатурні (мокрі) укоси — складаються з цементно-піщаного розчину або гіпсової штукатурки. Найміцніший і довговічний варіант, можна вирівнювати, фарбувати, обклеювати шпалерами. Легко доповнюються або відновлюються за наявності розчину. З мінусів — найскладніша процедура встановлення. Без досвіду і знань у сфері підготовки та нанесення розчинів високий ризик помилок, тому краще звертатися до професіоналів. Також не дають належної термоізоляції, тому рекомендовані в теплих регіонах.
Сендвіч-панелі — це більш складна і поліпшена версія звичайних ПВХ-панелей. У них крім вставок з полівінілхлориду також є внутрішній утеплювач — пінополістирол. Такі панелі забезпечать вашому приміщенню найбільшу термоізоляцію. Вони також стійкі до пошкоджень, вологи і перепадів температури, прості в установці і довговічні. З недоліків — обмежена різноманітність зовнішнього вигляду і дорожнеча.
Дерев’яні укоси — рідкісний, але красивий і незвичайний вибір. Виготовляються з натурального дерева або ДВП. Чудово підходять до профілів «під дерево» або вікон з дерев’яною рамою, а також у приміщеннях з дерев’яним оздобленням, але можуть постраждати від вогкості і конденсату, а також вимагають особливого догляду.
Плитка — використовується рідко, найчастіше в кухонних і ванних приміщеннях. Плитку легко очищати, вона надає приміщенню акуратного і чистого вигляду, не боїться вологи і води, міцна, але дуже непроста в установці і досить дорога порівняно з іншими варіантами.
Найчастіше конкретний варіант бічного оздоблення вікон вибирають, виходячи з дизайну самої рами або, найчастіше, стін і загального стилю, в якому виконано інтер’єр приміщення. Щоб вибрати найкращі бічні поверхні для вашого вікна, орієнтуйтеся на бажаний інтер’єрний стиль і підберіть варіант, який буде підходити йому з урахуванням особливостей клімату, таких як вологість і температурний режим.
Поради з монтажу різних видів укосів
Підготуйте все необхідне — приготуйте матеріали, які знадобляться під час встановлення, інструменти та монтажні засоби. Застеліть поверхні поруч із віконним отвором, щоб не забруднити підлогу, батарею або підвіконня. Очистіть стіни і «стелю» отвору від будь-якого сміття, пилу, павутиння та іншого.
Якщо ви плануєте поставити вироби з гіпсокартону або штукатурки, то заздалегідь загладьте нерівності в отворі, якщо такі є, а також нанесіть ґрунтовку, по якій працюватимете надалі. Для ПВХ-відкосів і сендвіч-панелей у комплекті йдуть напрямні профілі, які встановлюються на стіну. Самі панелі в такому разі розміщуються поверх цих профілів, а проміжок може заповнюватися герметиком або утеплювачем. Для гіпсокартонних варіантів можна використовувати каркас з алюмінієвого профілю або дерев’яних рейок, щоб вирівняти поверхню і запобігти деформації.
Щоб забезпечити кращу термоізоляцію, за панелями розміщується утеплювач. Це може бути пінопласт, пінополістирол, мінеральна вата. Під час встановлення переконайтеся, що всі зазори герметично закриті, а утеплювач щільно прилягає до стіни.
Для монтажу штукатурних поверхонь, нанесіть кілька шарів штукатурки на заздалегідь приготовлену до цього поверхню, вирівняйте її шпателем і зашпаклюйте після висихання. Відшліфуйте і нанесіть фарбу або шпалери на готову поверхню. ПВХ-панелі монтуються на направляючий профіль за допомогою вставки в пази і зрідка — роботи з шурупами.
Якщо ви вибрали гіпсокартонні панелі — встановіть каркас на підготовлену поверхню, і за потреби, додайте утеплювач у внутрішній простір каркаса. Потім наріжте панелі за розміром отвору і закріпіть на каркас за допомогою саморізів. Профілі кріпляться до отвору з кроком у 40-50 сантиметрів. Саморізи розміщуйте з проміжками в 10-15 сантиметрів. У повністю закрученому стані вони мають бути втоплені на кілька міліметрів у гіпсокартон.
Потім закрийте всі шви між панелями, а також між укосом і рамою за допомогою шпаклівки. Для посилення кріплення використовується армувальна стрічка (серпянка), вона клеїться на висохлу і вирівняну шпаклівку. Після закладення швів нанесіть фінішну шпаклівку і нанесіть на неї шпалери або фарбу. Деякі види оздоблення гіпсокартоном також вимагають встановлення пластикових куточків по краях. Після закінчення монтажу, нанесіть акриловий герметик по всьому периметру укосу, особливо в місці стику з рамою, щоб уникнути протягів або появи вологи.
Перш, ніж закласти укоси на вікнах усередині, переконайтеся, що вони стоять рівно, і що жодна частина панелей не відходить і не деформована. У випадку з гіпсокартонними і штукатурними варіантами оздоблення — перевірте, чи висохли вони і чи немає в них отворів по краях. Після закінчення монтажу, загерметизуйте всі зазори герметиком. Особливу увагу приділіть ділянкам, які примикають до підвіконь і рами.
Укоси вимагають догляду, і їх потрібно час від часу обслуговувати. Пластикові та плиткові можна мити за допомогою ганчірки, без використання абразивних засобів, які можуть їх пошкодити. Штукатурні можна підфарбовувати за необхідності, а на дерев’яних — оновлювати лак. Не забувайте здійснювати регулярний догляд за укосами, щоб підтримувати їхню довговічність і надійну роботу.
Інші публікації
передзвонимо вам Найближчим часом
передзвонимо вам Найближчим часом
передзвонимо вам Найближчим часом